Upplev några händelserika dagar på Svalbard, 76 grader nord! En ögrupp som bjuder på makalöst vacker arktisk natur och snöklädda glaciärer, djupa fjordar och unika fjäll. I midnattsolens rike lever valrossar och isbjörn, valar och svalbardsrenen samtidigt som tusentals fåglar häckar på de branta fågelklipporna.
Du flyger till Longyearbyn, bor bekvämt på hotell och tar sedan del av en rad spännande guidade dagsutflykter som börjar från ditt boende. Följ spåren av tidiga nordpolsexpeditioner, jägarnas hårda liv, se det rika djurlivet i Arktis från första parkett. Du reser till den mytomspunna spökstaden Pyramiden mitt ute i vildmarken och ser glaciärer, valrosskolonier och Svalbards branta fågelklippor med bl.a. häckande lunnefåglar. Du besöker världens nordligaste bryggeri och avslutar resan med en stämningsfull vildmarkskväll på Camp Barentz.
Denna resa ett förslag baserat på avresa den 3 - 8 juni 2025 men vi kan titta på andra datum och se vad som då finns tillgängligt. Ring, eller skicka in din förfrågan så tar vi fram ett förslag. Alla utflykter startar och slutar vid hotellet förutom bryggeribesöket dit du lätt kan ta dig till fots. Alla utflykter sker med guide som även bär med sig vapen som skydd mot isbjörn.
Tillvalsutflykter:
- Utflykt till Gruva 3 (ca 3 timmar): 1090 SEK
- Kajakutflykt inkl.lunch (ca 7 timmar): 1925 SEK
- Vandring till Blomsterdalshögda och det Globala Frövalvet (4 timmar): 1565 SEK
- Dagens fångst, kaptenens val, ( ca 4 timmar): 2630 SEK
- Hundsläde på hjul inkl lätt fika (4 timmar): 1860 SEK